Szkoła Podstawowa w Budkach Nowych

„Trudny temat: weź to na warsztat”

Od 22 września 2017 do 15 listopada 2017 uczniowie klasy piątej szkoły podstawowej w Budkach Nowych uczestniczyli w programie „Trudny temat: weź to na warsztat,” którego podmiotem prowadzącym i realizującym jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Naszym celem było wybranie tematu, o którym uczniom naszej szkoły trudno się rozmawia lub nie jest poruszany, a uczniowie chcieliby o nim rozmawiać, lecz z jakichś względów ciężko im jest go poruszyć na zajęciach. Tym trudnym tematem, który udało się wyłonić przez przeprowadzenie ankiety wśród uczniów klas IV – VII była: „Agresja słowna i fizyczna.”

Spośród narzędzi proponowanych przez CEO wybraliśmy edukację filmową. Efektem naszej pracy jest krótki film, który mamy nadzieję spowoduje przemyślenie postaw prezentowanych przez uczniów i będzie promował poprawne zachowanie i właściwą reakcję na agresję będącą coraz bardziej powszechną obecnie. Zwieńczeniem pracy nad projektem było spotkanie uczniów klas IV – VII z Przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kole – mł. asp. Mariuszem Rumiejowskim, który przybliżył uczniom  konsekwencje prawne agresji fizycznej i werbalnej, obejrzenie filmu stworzonego przez klasę piątą, a następnie dyskusja na temat zachowań niepożądanych, jakie mają miejsce w naszej szkole i jak się przed nimi bronić lub się ich pozbyć z naszej placówki.